Žampa skončil v Adelbodene na bodovanom 22. mieste

12.01.2014 Celý región

Adelboden 12. januára (TASR) - Slovenský lyžiar Adam Žampa šiestykrát v kariére bodoval v alpskom Svetovom pohári. V nedeľňajšom slalome vo švajčiarskom Adelbodene obsadil 22. miesto so stratou 3,54 s na víťazného Rakúšana Marcela Hirschera a do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísal deväť bodov. Žampa sa po druhý raz v tejto sezóne dostal medzi bodovanú tridsiatku, v novembrovom úvodnom slalome vo fínskom Levi skončil 14.

Životný úspech dosiahol v roku 2012 v obrovskom slalome v rakúskom Söldene, kde bol senzačne deviaty. O postupe Žampu do 2. kola v Adelbodene rozhodli tri stotiny. Na "Kráľovskom vŕšku" dosiahol v 1. kole 30. najrýchlejší čas, na vedúceho Švéda Mattiasa Hargina stratil 3,15 s. V druhom kole sa slovenský zjazdár vydal na trať ako prvý a v konečnom účtovaní si polepšil o osem priečok.

Žampa bol s 22. miestom spokojný. "Teší ma, že sa mi v technicky najnáročnejšom slalome sezóny podarilo bodovať, vážim si to. V prvom kole som mal aj šťastie, postúpil som z 30. miesta. Na trati mi vypadla tyč a išla mi rovno pod nohami. Pred druhým kolom som si povedal, že pôjdem do toho naplno, no pri nájazde do hornej roviny som spravil chybu, zostal som trochu vzadu. Technicky náročný spodok som však zvládol výborne. Možno to tak v televízii nevyzerá, ale tá strmina je naozaj brutálna, hrboľatá. Teraz ma čakajú slalomy vo Wengene i Kitzbüheli a potom môj obľúbený v Schladmingu. Chcem zabojovať o postup do finále SP v Lenzerheide, kam postúpi najlepších 25 slalomárov," povedal pre TASR Žampa.

Hirscher bol po prvom kole tretí so stratou 47 stotín na Hargina, vďaka druhému najrýchlejšiemu času v 2. kole sa však vyšvihol na najvyšší stupienok a slávil 22. triumf v SP. V celkovom poradí sa obhajca veľkého glóbusu dostal na čelo o 23 bodov pred Nóra Aksela Lunda Svindala a vedie aj v priebežnej klasifikácii slalomu. Druhý skončil v nedeľu so stratou 29 stotín Švéd Andre Myhrer, tretí bol s odstupom 66 stotín Nór Henrik Kristoffersen.

Hirscherovi sa v Adelbodene darí, v nedeľu sa tešil vo švajčiarskom stredisku už zo štvrtého víťazstva. "Technická trať mi vyhovuje a dnes som si to naozaj užil. Prvé kolo nebolo celkom podľa mojich predstáv. V druhom kole som v hornej časti spravil chybu, no posledné bránky pred cieľom som zvládol výborne, práve tam som rozhodol o mojom triumfe," povedal po kamier rakúskej televízie ORF spokojný víťaz.

výsledky slalomu SP mužov v Adelbodene:

1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:49,75 (52,27-57,48), 2. Andre Myhrer (Švéd.) +0,29 (52,31-57,73), 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,66 (52,75-57,66), 4. Mattias Hargin (Švéd.) +0,80, 5. Manfred Mölgg (Tal.) +1,00, 6. Patrick Thaler (Tal.) +1,22, 7. Markus Larsson (Švéd.) +1,31, 8. David Chodounsky (USA) +1,70, 9. Stefano Gross (Tal.) +1,74, 10. Benjamin Raich (Rak.) +1,84...22. Adam ŽAMPA (SR) +3,54 (54,95-58,34)